Wellness

Wellness, téměř magické slovo, které je dnes jaksi samozřejmé, přestože jeho význam neznáme úplně přesně a podvědomě se domníváme, že je to něco zdravého, prospěšného, omlazujícího.

Wellness je aktivní proces růstu a změny, který vede k dosažení nejvyššího zdraví a pohody. Je spojen s aktivním vyhledáváním aktivit, děláním volby a změnou životního stylu, ovládáním rizikových faktorů, které mohou poškodit člověka, zaměřením se na výživu, vyváženou stravu a následováním duchovních praktik, které vedou k holistickému zdraví

Pokud chcete zlepšit svůj wellness, můžete začít malými změnami v každé dimenzi a vzít to jeden den po dni. Například:

  • Emoční wellness: Můžete se naučit pozitivně myslet, být odolný a používat své silné stránky.
  • Environmentální wellness: Můžete se snažit žít v souladu, spojení a synergií s vaším okolím. Můžete si pořídit čistič vzduchu nebo vody, abyste snížili dopad znečištění.
  • Sociální wellness: Můžete navazovat nová přátelství nebo upevňovat stávající vztahy. Můžete si vyhradit 10 minut ze svého dne na telefonát s někým, koho máte rádi.
  • Duchovní wellness: Můžete najít smysl nebo účel ve svém životě. Můžete se zapojit do meditace, jógy nebo dechových cvičení.

 "Obecná definice slova wellness je cesta k harmonickému vyvážení těla a duše," představuje slovo, ale především proces wellness primář MUDr. Jiří Leisser z lázní Teplice nad Bečvou, kde se s wellness setkávají prakticky neustále.

"Jde vlastně o kontrolu váhy a dosažení optimální hmotnosti, jde o všem známou, ale tak často nedodržovanou racionální výživu. Jde o pohyb, kterému se dnes módně říká fitness. A především také o to na co se dnes nejvíce zapomíná. O kontrolu stresu a o psychickou pohodu. Tak to je wellness," zdůrazňuj primář Jiří Leisser.

Wellnes na rozdíl od lázeňské léčby nepotřebuje přímo medicínsky zdůvodnitelné efekty nejrůznějších procedur. Naopak, v případě wellness jde o příjemné a hýčkající procedury vedoucí k relaxaci a odreagování, které navodí psychickou pohodu.

"Takže když si někdo přijede do lázní užít wellness, nabídneme mu třeba uhličité koupele ve stoprocentní minerální vodě hydrogenuhličitanového typu se zvýšeným obsahem fluoridů a s vysokým obsahem oxidu uhličitého," láká na lázeňský welness primář J. Leisser."Taková koupel stabilizuje krevní tlak, sníží tepovou frekvenci, lehce sníží tělesnou teplotu, rozšíří cévy v celém organismu a zlepší prokrvení všech orgánů. Zlepší se výkonnost srdce, ale také se uvolní svalové napětí, prostě zklidní i naši psychiku." A doporučuje k tomu i například zábal celého těla z bahna mrtvého moře, kyslíkovou terapii či klasickou aromamasáž.

Pokud chceme opravdu žít wellness, pak se můžeme nechat hýčkat v lázních příjemnými procedurami i prostředím, ale musíme především a hlavně omezit rizikové faktory vedoucí k atroskleróze cév. Především nekouřit či se vyhýbat zakouřenému prostředí, udržovat si optimální váhu, mít dostatek pohybu, omezit stres a psychické přetěžování. Pak nebude welness jen dalším módním slovíčkem vedle cool, in či trendy.


Naše nabídka pro wellness

V naší nabídce se soustředíme především na zdravotní a emoční část wellness. Pokud jste privátní zákazník, podívejte se, co z naší nabídky Vám pomůže naplnit význam slova wellness tak, jak ho chápete Vy. Pokud jste firemní zákazník (hotel, wellness centrum), který tyto služby bude poskytovat, vyberete si určitě.