Materiál na výrobu saun

Standardní úprava

Severský smrk

Dřevo používané kvůli pěknému vzhledu s drobnými suky a smolníky. Je velice odolné vůči okolnímu prostředí. Používá se na vnější i vnitřní obklady stěn. Barva je nažloutlá až bílá s charakteristickou vůní dřeva. Hojně se vyskytuje na celém území skandinávské Evropy. Nejpoužívanější je profil soft s prodlouženým perem

Výběrový topol

Donedávna nejpoužívanější a zároveň také nejvhodnější tuzemský materiál pro vnitřní vybavení sauny a vnitřní obklady stěn. Podobně jako abachi se nezahřívá a zůstává po dlouhou dobu příjemně chladivé. Je bez suků, pryskyřice a třísek. Barva je bělavá, nažloutlá, případně světle hnědá až šedá. Vyskytuje se hlavně v jižní Evropě a v okolí velkých řek.

Skandinávská osika

Osika je velmi světlé dřevo, které si zamilujete pro jeho hladkost a jemnost. Osika má ještě větší hustotu dřeva než skandinávský smrk, je prakticky bez suků a velmi trvanlivá. Barva je bílá až mírně nažloutlá. Celé sauně dodá exkluzivní vzhled. Používáme ji v profilu STP nebo STS (ostrohranná).

Výběrová olše

Je charakteristická svou červenohnědou barvou a trvanlivostí. Vyniká svou specificky sladkou vůní a téměř neznatelnou kresbou. Časem se zbarvuje do růžova. Dřevo je zcela bez suků. Ideální na údržbu svojí hladkostí. Používáme ji v profilu STP nebo STS (ostrohranná).

Hemlock (speciální druh borovice)

Exkluzivní saunové dřevo bez suků a pryskyřice s velmi jemnou strukturou. Světlehnědá až růžová barva s charakteristickými tzv. minerálním Velice stabilní, minimálně pracuje, a proto je vhodné pro obložení vnějších i vnitřních stěn. Vyskytuje se na západě severní Ameriky (Aljaška). Používáme ji v profilu STP.

Výběrový cedr

Dřevo s extrémní odolností vůči vlhku. Jeho typická kořeněná vůně uchovává v sauně příjemné aroma po mnoho let. Barva je červenohnědá. Vyskytuje se v severní Americe, od Aljašky až po Kalifornii. Používáme ji v profilu STP nebo STS (ostrohranná).

Použité profily dřeva

Thermodřeviny

Thermodřeviny jsou tepelně opracované, neboli modifikované dřevo klasifikované jako nový druh materiálu s inovovanou vnitřní strukturou dřeva dosaženou tepelnou a vlhkostní úpravou. Tepelné zpracování dřeva ThermoWood funguje pouze za pomoci tepla a vodní páry a celý výrobní proces je naprosto ekologický. Tepelná úprava pozitivně ovlivňuje a zlepšuje nejen trvanlivost, ale i další fyzikální a mechanické vlastnosti.

ThermoWood se vyrábí patentovaným způsobem ve speciálních sušících komorách při teplotním rozmezí 160 – 215 °C. Během tepelné úpravy je buněčná struktura dřeva ThermoWood změněna tak, že tepelně upravené dřevo vykazuje mnohem lepší rozměrovou stabilitu než tepelně neupravené totožné dřevo ve stejných klimatických podmínkách.

Thermo smrk

Stálobarevný materiál, výrazně tmavšího odstínu s charakteristickou vůní po tepelném procesu. Dřevo je zbaveno všech smolníků a dále již nepracuje a nemění se jeho odstín. Je odolnější vůči přírodním vlivům.

Thermosmrk nabízíme i ve variantě kartáčovaný. Používáme v profilu STP.

Thermo osika

Stálobarevný materiál, výrazně tmavšího odstínu s charakteristickou vůní po tepelném procesu. Dřevo již dále nepracuje a nemění se jeho odstín. Je odolnější vůči přírodním vlivům. Používáme v profilu STP a STS.

Thermo olše

Termo olše je ještě o něco tmavší než klasická výběrová olše. Stálobarevný materiál, výrazně tmavšího odstínu s charakteristickou vůní po tepelném procesu. Dřevo již dále nepracuje a nemění se jeho odstín. Je odolnější vůči přírodním vlivům. Používáme v profilu STP a STS.

Thermo olši nabízíme i ve variantě kartáčovaná, profil STS.

Thermo borovice

Stálobarevný materiál, výrazně tmavšího odstínu s charakteristickou vůní po tepelném procesu. S výraznou strukturou kresby a suků.

Používáme v profilu STP.

Thermo abachi (africká vrba)

Stálobarevný materiál, výrazně tmavšího odstínu s charakteristickou vůní po tepelném procesu. Dřevo je velmi lehké a měkké s výbornými izolačními vlastnostmi.

Používáme v profilu STP a STS.

Interiér

Abachi (africká vrba)

Nejpoužívanější materiál pro vnitřní vybavení, převážně lavice. Toto měkké dřevo velice pomalu přijímá okolní vysokou teplotu a tak zůstává po dlouhou dobu příjemně chladivé. Dřevo je krásně čisté bez suků, pryskyřice a třísek. Barva je nažloutle bílá až hnědožlutá. Toto dřevo se vyskytuje výhradně v tropických nížinných lesích v Africe.

Používáme v profilu 21x80 mm, případně v masivu.

Lípa

Používá se především na výrobu vnitřního vybavení (opěrky, lavice, podhlavníky), případně na výrobu dalších doplňků (naběračky na vodu). Barva je bělavá až nažloutlá. Běžně se vyskytuje v Evropě. Používáme v případě dostupnosti.

Osika

 • profil 21x90 mm
 • profil 28x90 mm
 • případně masivní profily 40x120 – 150mm

Thermoosika

 • profil 21x90 mm
 • profil 28x90 mm
 • případně masivní profily 40x120 – 150mm

Olše

 • profil 21x90 mm
 • profil 28x90 mm
 • případně masivní profily 40x120 – 150mm

Themoolše

 • profil 21x90 mm
 • profil 28x90 mm
 • případně masivní profily 40x120 – 150mm